Harrachov / Informace o Harrachovu


Historie Harrachova

harrachov-dobova-fotografiePůvodní ves Dörfl byla založena v 17. století nedaleko Seifenbachu (Sejfský, nyní Ryzí potok) a začátkem 18. století přejmenována po majitelích na Harrachov (původně Harrachsdorf).

Po 2. světové válce k němu byly připojeny osady Nový svět a Rýžoviště, v r. 1959 byly připojeny též Mýtiny, samoty na polském území, výměnou za stejně velké území u Kacířské skály. Harrachov pak dostal železniční spojení přes Kořenov s Tanvaldem. Tato jedna z málo provozovaných ozubnicových drah nabízí krásnou vyhlídkovou jízdu romantickou krajinou Jizerských hor a Krkonoš, s množstvím tunelů a viaduktů. 
Dříve než se stal Harrachov nejznámějším 
turistickým a sportovním střediskem západních Krkonoš, proslul daleko za hranicemi Čech svým sklářstvím. Nejprve v lokalitě Rýžoviště, později na Novém Světě vznikla tradice prvotřídně ručně vyráběného foukaného, broušeného, ale i rytého a malovaného či jinak zdobeného skla. V nově otevřeném muzeu skla jsou vystaveny skutečné skvosty sklářského umění.
 


 

Zimní aktivity

harrachov-skiareal-lyzovaniVýlety a vycházky do okolí. Lyžování, pozemní hokej, sáňkování a hry na sněhu, výlety na běžkách, apod. / příp. můžeme zajistit v jednom z místních hotelů plavání/. Děti dále mohou navštívit místní sklárnu, středisko KRNAPu, muzea v Harrachově nebo ve Vysokém nad Jizerou, apod.

 

 


 

 Letní aktivity

harrachov-krkonose-nordic-walkingPlavání v přírodním koupališti v Harrachově, dále pak koupání v řece Mumlavě za budovou pensionu, míčové a pohybové hry na přilehlém hřišti, kondiční a poznávací vycházky do hor (západní část Krkonoš), návštěvy na hřišti minigolfu, letní bobové dráze, v lanovém centru apod. Dále mohou být součástí denního programu vycházky do přilehlých lesů. Nabízejí se výlety do blízkých měst (např. do Tanvaldu, Rokytnice n. Jiz., Vysokého n. Jiz apod.)

 


 

Harrachovské toulky